המרכז לאקולוגיה יצירתית קיבוץ לוטן

התקשר אלינו

Free wifi

ברוכים הבאים לאקו כיף של קיבוץ לוטן

מוזמנים ללכת בעקבות החצים ולהנות מסיור עצמי מודרך

האקו כיף הוא האטרקציה התיירותית שלנו, גן עדן קסום וצבעוני שהוקם על ידי המרכז לאקולוגיה יצירתית בלוטן, פה תוכלו למצוא מתקני שעשועים מבוץ, ספסלים ופינות מוצלות, גינות אורגניות, ואלמנטים מעולם הקיימות והאקולוגיה.

בסיור הזה תוכלו לעבור בין התחנות השונות, אתם מוזמנים לסרוק את הברקוד בכל תחנה על מנת שתוכלו לקבל יותר מידע, בחלק מהתחנות ישנן משימות, חידות ואפילו פעילות של בניה בבוץ.

באמצעות הסיור באקו-כיף נראה לכם מה אנחנו עושים על מנת לשמור על כדור הארץ שלנו, וניתן לכם כמה רעיונות פשוטים שתוכלו ליישם בבית. אנחנו מקווים שתקבלו השראה מהביקור שלכם כאן. אנחנו מעודדים אתכם להתבונן, לגעת, להריח, להקשיב ולחוות את מקום דרך הראש, הידיים והלב. תהנו!

מוזמנים להצטלם ולשתף גם ברשתות החברתיות ולתייג אותנו – בפייסבוק LotanDesertInn באינסטגרם kibbutzlotan

התבוננו סביבכם - לאן הגעתם?

אנו מזמינים אתכם לצאת לרגע החוצה, אל מחוץ לשער של האקו-כיף, עמדו כאשר פניכם אל מול הכניסה והסתכלו שמאלה, שימו לב לאזור המדברי, כך למעשה נראה כל המקום לפני הקמת האקו-כיף בפרט, והקיבוץ בכלל. 

הסתכלו כלפי מטה ושימו לב לעקבות של הנעליים המובילות אל תוך השער של אקו-כיף, העקבות הופכות לכפות רגליים יחפות , אשר מסמלות את רצוננו לצמצם את ההשפעה שלנו על הסביבה ולדרוך קלות על פני כדור הארץ. היכנסו פנימה והביטו למעלההסככה מעליכם בצורה של מתומן, ונותנת צל מקסימלי גם בשיא הקיץ הלוהט שלנו. הסכך, כפות תמרים, הוא חומר מתחדש מקומי מהמטע שלנו. קיר הכניסה והספסל עשויים גם כן מחומר מקומי – אדמה/ בוץ. 

מה משמעות הפסוק שמופיע על הקיר?

על קיר הכניסה כתוב פסוק מספר בראשית:

"ויקח ה' אלוהים את האדם ויניחהו בגן עדן לעבדה ולשמרה" (בראשית ב', 15)

"לעבדה" – כדי להתקיים אנו צריכים לגדל מזון, לבנות מקומות מגורים, לייצר אנרגיה – וכל זה משנה את הסביבה שלנו ואת פני כדור הארץ. 

"לשמרה" – אנחנו מצווים להתנהל בחוכמה וברגישות על מנת לשמור על הסביבה שלנו. 

"רְאֵה מַעֲשַׂי כַּמָּה נָאִים וּמְשׁוּבָּחִין הֵן וְכָל מָה שֶׁבָּרָאתִי- בִּשְׁבִילְךָ בָּרָאתִי, תַּן דַּעְתְּךָ שֶׁלֹּא תְּקַלְקֵל וְתַחֲרִיב אֶת עוֹלָמִי, שֶׁאִם קִלְקַלְתָּ אֵין מִי שֶׁיְּתַקֵּן אַחֲרֶיךָ." קהלת רבה פרשה ז

קיבוץ לוטן לוגוקיבוץ לוטן הוא קיבוץ צעיר שהוקם בשנת 1983 על ידי גרעינים בעיקר מהארץ (חיילי נח"ל בגרעין משימה)  ומארה"ב (גרעינים השייכים לתנועה הרפורמית). כשהם הגיעו היה בשטח רק מדבר, וחלק מהשירות הצבאי שלהם היה להפריח את השממה ולהקים את הקיבוץ.

אחרי הצבא הם נשארו יחד ובנו פה את ביתם. במשך השנים עזבו והצטרפו אנשים מהארץ ומדינות שונות, והקיבוץ גדל והתעצב עפ"י האנשים האלו – החלומות והיכולות שלהם.

כיום יש לנו 60 חברים ומועמדים וסה"כ האוכלוסייה מונה כ-200 אנשים ואנחנו ממשיכים לקלוט משפחות חדשות ולגדול.

אנחנו אומרים שלוטן הוא מקום בו רוח ואדמה נפגשים. זאת מכיוון שאנחנו עושים את החיבור בין הקשרים שלנו אחד עם השני בתוך הקהילה, הקשר שלנו עם הטבע והסביבה, והקשר עם המורשת היהודית שלנו.

כל חלק במשולש הזה חיוני ומחזק את החלקים האחרים. דרך החיבורים האלה אנחנו פועלים למען תיקון עולם ומקרבים את עצמנו לחזון של עולם בר קיימא, עולם של שלום ושל צדק חברתי.

 

מטע התמרים שלנו שמגדל תמרים גדולים ועסיסיים, רפת הפרות שמיצרות חלב שנמכר למחלבת יטבתה, התיירות בקיבוץ שכוללת חדרי אירוח נעימים לזוגות ולמשפחות, הבריכה שלנו, בית התה והסופר פוד טראק שמספק ארוחות חלביות, צמחוניות וטבעוניות, וכמובן ענף האקולוגיה שכולל את האקו כיף, והקמפוס האקולוגי (מוזמנים לבקר בסוף הסיור)

עולם

חידון – בין הפותרים נכונה יוגרלו פרסים מתנת המרכז לאקולוגיה יצירתית בלוטן

מוכנים לתחנה הבאה שלכם?

לכו בעקבות החצים ותגיעו ל .........

הכיפה החיה

כל הזכויות שמורות לקיבוץ לוטן 2022

נגישות