קיבוץ לוטן לוגו

קורס התמחות ירוקה בקיבוץ לוטן

הכשרה אקולוגית עיונית ומעשית בתחומי קיימות, שימור הסביבה, גינון אורגני, בניה אלטרנטיבית, אנרגיה מתחדשת, בניה בבוץ ועוד.
בסוף הקורס מקבלים תעודת פרמקלצ'ר בינלאומית (PDC)

ייחודי לקיבוץ לוטן - גרים ולומדים במשך חודש בשכונה אקולוגית מיוחדת במינה. נהנים ממפגש עם אנשים מענינים מכל העולם. בונים, קוטפים, מבשלים ומבלים - בקיבוץ, במדבר, בבריכה ובים.

עכשיו זה הזמן שלך - לעצור את המירוץ,לקחת פסק זמן ולהתחבר לטבע ולאדמה.

הקורס היחיד בעברית לשנת 2022 מתחיל בעוד :

ימים
שעות
דקות
שניות

 לפרטים  מלאו את הטופס או שלחו או שלחו   

ברוכים הבאים לקורס התמחות ירוקה בלוטן

הצטרפו אלינו לתוכנית הכשרה מעשית בת 4 שבועות בהנדסה בת-קיימא, תכנון מערכות וחיי קהילה. נלמד על עיצוב, בנייה והפעלת פרויקטים בר-קיימא, וקשר בין היבטים אקולוגיים, חברתיים, כלכליים ותרבותיים כמכלול. נפתח מיומנויות מעשיות של גידול ירקות אורגניים ובניה טבעית במרכז לחינוך סביבתי שלנו.

משתתפים בקורס גרים באקו-קמפוס, שכונת אב-טיפוס של חיים ידידותיים לסביבה. המגורים הם כיפות בנויות מחבילות קש עם טיח אדמה, מעשה ידינו. בסיום הקורס המשתתפים מקבלים תעודת "מעצב/ת פרמקלצ'ר" מוכרת בעולם.

 

שתפו עם חברים

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

שיעורי הלימוד כוללים:​

טכנולוגיות אלטרנטיביות

 • מערכות אנרגיה מתחדשת
 • מערכות טיהור מי ביוב ומים אפורים
 • שירותים קומפוסטיים
 • ביוגז
 • בישול סולארי

בנייה טבעית

 • תערובת אדמה לפרויקטים של בנייה
 • כיצד לבחון ולהתאים אדמה לבנייה
 • בנייה עם חבילות קש
 • פרויקטים של בנייה מעשית תוך שימוש בחומרים טבעיים וממוחזרים

פיתוח קהילתי מתחדש

 • השקפת עולם הוליסטית
 • דינמיקה קבוצתית
 • התחברות לטבע
 • דילמת הצמיחה וכלכלה עולמית 
 • ייצור מקומי וכלכלת האושר

פרמקלצ'ר ועיצוב אקולוגי

 • הנדסת מבנה לבתים שנבנו בעבודת יד
 • עיצוב פסיבי-סולארי ויעילות בצריכת אנרגיה
 • אתיקה ועקרונות פרמקלצ'ר
 • טכניקות תכנון הכוללות: אתר ואקלים, משאבים מתחדשים, ניתוח תשואות ותשומות, POBREDIM
 • התאמת פרויקטים לצרכי הקהילה והסביבה

חקלאות בת קיימא

 • ייצור מזון מקומי באמצעות חקלאות בהיקף קטן ומגוון זנים רב
 • גידולים משולבים, הדברה טבעית
 • ייצור אדמה מפסולת אורגנית, גידול במיכלים ומיקרו-גינות
 • קומפוסטציה: תיאוריה ותרגול
 • איסוף ושמירת זרעים: תיאוריה ותרגול
 • זריעה וגידול שתילים בחממה
 • תחזוקה וקציר שבועי

תאריכים הקורסים הקרובים

קורס 4 שבועות:

23 אוקטובר 2023 – 22 נובמבר 2023 – אנגלית
8 ינואר 2024 – 7 פברואר 2024 – אנגלית
11 נובמבר 2024 – 11 דצמבר 2024 – אנגלית

לפרטים נוספים אנא צרו קשר  admissions@klotan.co.il  +972-54-9799033

דרישות מקדימות

אין צורך בידע קודם כדי מנת להשתתף בקורס. הדגש בקורס היינו על התנסות מעשית והעברת תכנים עיוניים בצורה נגישה המאפשר שילוב של משתתפים מרקע מקצועי ואקדמי שונים ומגוונים יחד עם משתתפים שאין להם כלל ניסיון בתכנון, גינון או קיימות. בואו נדבר אם אתם מודאגים מיכולות שלכם להשתלב בקורס.

שימו לב שחלק מהשיעורים מועברים באנגלית. נוכל לעזור בתרגומים לעברית, התיעצו איתנו אם אתם מודאגים שהשפה עלולה להיות מכשול עבורכם

הליך ההרשמה

שלב 1

מלאו את
טופס הרישום

שלב 2

סרקו / צלמו של תעודת זהות או דרכון (דף ראשון כולל תמונה)
צרפו קורות חיים המציינים לימודים, עבודה, התנדבות וכו'.

שלב 3

שלחו אלינו את המסמכים הבאים לכתובת דוא"ל: admissions@klotan.co.il

עלויות

עלות הקורס כולל כל השיעורים והדרכות, לינה באקו-קמפוס וכלכלה מלאה במשך התקופה כולל שבתות וחגים – 11200 ש"ח.

הנחה מיוחדת לישראלים המרכז לאקולוגיה יצירתית מעניק מלגה מיוחדת לישראלים בגובה 2800 ש"ח. עלות כוללת אחרי הנחה 8400 ש"ח.

דמי רישום בגובה 1000 ש"ח יגבו כמקדמה בעת ההרשמה, שאר התשלום יגבה שבועיים לפני פתיחת הקורס.

הנחת רישום מוקדם – 500 ש"ח הנחה לנרשמים ומשלמים חודש לפחות  מיום פתיחת הקורס.

פנו אלינו במידה ואתם זקוקים לסיוע כספי על מנת לבדוק אפשרות לקבלת מלגה נוספת.

מגורים

משתתפים בקורס גרים בקמפוס האקולוגי הייחודי שלנו המאפשר התנסות יומית בחיים ברי קיימא בעזרת מערכות שונות כגון חשמל סולארי, בישול בגז ביולוגי (ביו-גז), תנורי שמש ועוד.

המבנים הם כיפות אדמה וחבילות קש – המבנים הכי יעילים בצריכת אנרגיה במדינה!

 • המגורים הינם משותפים – עד שלושה סטודנטים בדירה.
 • אנחנו מספקים לכם כריות, מצעים ומגבות.
 • בכל דירה יש חללי אחסון ומזגנים.
 • יש WIFI באקו-קמפוס ובחדרי הלימוד.
 • חלק מהארוחות מוגשות בחדר האוכל של הקיבוץ (ארוחות כשרות, הפרדה בין חלב ובשר, מגוון אופציות צמחוניות וטבעוניות, ידעו אתנו מראש בנוגע לרגישויות למזון).
 • מספר פעמים בשבוע נכין ארוכות ביחד במטבח המשותף של האקו-קמפוס. מטבח האקו-קמפוס הינו מטבח טבעוני.

הכירו את הצוות שלנו

Mike Kaplin

מייק קפלין

המרכז לאקולוגיה יצירתית (מל"י) הוא בית ספר ללמידה מעשית המבוסס על הפילוסופיה של מייק כי כולם מורים וכל אחד יכול לבחור בעיסוקים מעשיים במקום רק לדבר על שינוי. מייק הוא אחד המדריכים הראשונים בפרמקלצ'ר בישראל והוא פיתוח את הקורס "התמחות ירוקה" כדי להוציא את לימודי הפרמקולצ'ר מהכיתה אל לתוך הגינה וסדנאות הייצור. יחד עם מייק תוכלו לגדל אוכל, לערבב בוץ, לבנות חפצי נוי, לתחזק אזורי שימור טבע, להנות ולצחוק.
כמנהל מל"י (מרכז לאקולוגיה יצירתית) הוא מפקח על צוות ההדרכה ותכני הלימוד שלנו. התבוננות ואינטראקציה עם מייק היא חוויה ממקור ראשון בהנהגה עסקית מצליחה עם לב גדול.
מייק הוא ללא ספק הלב הפועם מאחורי המרכז לאקולוגיה יצירתית בקיבוץ לוטן.

Alex Cicelsky

אלכס צסלסקי

אלכס מוכר בארץ כמומחה בבניה ירוקה ותראו את המבנים שהוא תכנן בקיבוץ לוטן ואזור הערבה.הוא מלמד את התיאוריה של עיצוב פרמקולצ'ר, התאמת ארכיטקטורה לסביבה וטכנולוגיות אנרגיה מתחדשת. הוא מדריך את הסטודנטים לפרמקלצ'ר במהלך פרויקטי הקורס שלהם ממשיך לתמוך בהם כשהם בונים את עסקיהם ברחבי העולם. בנוגע לבניינים שהוא עיצב בקיבוץ לוטן הוא אומר "אנחנו יודעים איך הבניינים יחסכו אנרגיה, שהם עומדים בתקני בטיחות וכמה הם עולים. אנחנו לא יודעים איך הם ייראו כי זה בידי האנשים שמצטרפים אלינו לבנייתם. " נוסף על עבודתו המעשית בחקר מבנים יעילים באנרגיה למדבריות, הוא כותב על הקשרים הרוחניים של הדתות לחקלאות וטבע.

Mark Naveh

מארק נווה

לפני שהצטרף לקיבוץ לוטן, מארק היה חוקר מתחת למים בשונית האלמוגים באוסטרליה. עבודתו באקולוגיה ימית התרחבה עד לאקולוגיה אנושית, דאגה עמוקה לשמירה על הסביבה, וסקרנות לאופן בו תרבות הצריכה צריכה להשתנות. מארק מוביל סיורי טבע מעמיקים במדבר, שיעורי טכנולוגיה מעשיים ומפגשים בצורות חדשות של כלכלה וארגון קהילתי. מארק פעיל בחינוך המשותף הישראלי-פלסטיני ומאמן את הצוות שלנו כדי לארח אלפי מבקרים בכל שנה.

ערן מאירי

ערן מאירי

ערן מספר : גדלתי בקיבוץ בעמק בית שאן בו עבדתי בחקלאות מתועשת. שם נבטה בי האהבה לגידול מזון מהאדמה. מאוחר יותר למדתי גיאוגרפיה בירושלים עם הפסקה ללימודי סביבה במכון ערבה שבקטורה. ככה נשביתי בקסם של המדבר. בסוף לימודי האקדמאים הגעתי ללוטן. כאן גיליתי את עולם הקיימות. כאן הבנתי שאפשר וצריך לחיות ולעשות אחרת. התמזל מזלי לקחת חלק בעשייה המבורכת של המרכז לאקולוגיה יצירתית ואני נהנה ולומד עוד בכל רגע ואסיר תודה על ההזדמנות שניתנה לי.

Deborah Dell'ariccia

דבי דל'אריציה

דבי מביאה את שמחת נעוריה באיטליה למדבר. יש לה ניסיון רב בדינמיקה קבוצתית, הפעלות חברתיות באומנות והנחיית סדנאות ליוגה קונדליני. דבי מרכזת את "שנת שירות" קדם צבאי של נוער אחרי תיכון בקיבוץ לוטן ואחראית לתוכנית הכשרה למנהיגות שלהם. בעבר דבי הייתה בעלת הבית ושף ראשי במסעדת הצמחוני "בית התה" בה היא שילבה את אהבתה לאוכל איטלקי טעים עם הגידולים האורגניים הבריאים שלנו בלוטן.  בקורס תפגשו את דבי במפגשי ערב מגובנים עם דגש על רוגע, ביטוי אמנותי ופיתוח אישי. 

Daniel Burstyn

דניאל בורשטיין

הרב דניאל מקיים את התאוריה הלכה למעשה, היות שהוא אחראי על הנוי והגינון בקיבוץ לוטן. דניאל למד פרמקלצ'ר וגם הכוונה רוחנית. הוא מקיים את דרך "תיקון עולם" בדרך של הקפדה על "לעבדה ולשומרה". דניאל הוא רב רפורמי, ולפעמים משמש כמנחה בקבלות השבת בקיבוץ. ואפשר לזהות אותו באמצעות קולו העמוק והשירה שבוקעת מגרונו בזמן התפילה וגם בזמן העבודה שלו כגנן הקיבוץ.

הקמפוס האקולוגי - שכונת הבוסתן

האקו-קמפוס הוא אב-טיפוס של שכונת ברת-קיימא שיוצר סביבה קהילתית בלתי נפרד מהחוויה החינוכית של קורס התמחות ירוקה. האקו-קמפוס מאפשרת לימוד מעשי באורח חיים אקולוגי, שימוש בטכנולוגיות בעלות טביעת רגל נמוכה ביחס לפליטות פחמן לאוויר וקידום פיתוח בניה ירוקה של מגורים.

 יחידות הדיור הן כיפות. בכל כיפה יש מסגרת ברזל גיאודזית, וקלפה של חבילות קש מצופה בטיח אדמה. חבילות הקש וטיח האדמה יחד יוצרים מבנים סופר מבודדים בעלי מסה פנימית עבה ליציבות הטמפרטורה. בחודשי החורף הבניינים מחוממים באופן פסיבי מאור השמש הנכנס לחלונות הדרומיים, שם מאוחסן החום בקירות וברצפה. אוורור לילית באביב ובסתיו מקרר את הבניינים שנשארים נוחים כל יום כל עוד שתריסי החלונות סגורים במשך היום. בקיץ אנחנו כן מפעילים את המזגנים אך החסכון בצריכת אנרגיה הינו 60% פחות ביחס למבנים קונבנציונלים. השכונה היא "פחמן שלילי" כתוצאה מייצור חשמל על ידי פאנלים סולאריים של השכונה. גז בישול מיוצר משאריות מזון שהופכים לגז מתאן –  ביוגז במערכת ייחודית שבנינו. נאפה עוגיות בתנורי שמש. השירותים מייצרים קומפוסט במקום מי ביוב, ומי מקלחת משקים עצי פרי.

view from Kibbutz Lotan eco campus (bustan)

הבוגרים שלנו מספרים :

הקורס התמחות ירוקה בלוטן נתן לי בעיקר את תחושת העצמה, תחושה שאני יכול לעשות דברים בידיים שלי. מכירים את המשפט "תן לאדם דג והוא ישבע ליום אחד, למד אותו לדוג והוא ישבע לכל חייו"? אז בוא נגיד שבהחלט למדתי לדוג בלוטן."

שאול שחם
שאול שחם
מייסד חוות פרמקלצ'ר במיורקה
www.facebook.com/canbustanmallorca
"קיבלתי אוצר מלא בכלים ומפתחות. הזמן בלוטן גרם לי להאמין שוב ביכולתי ושאפשר להשתנות בקנה מידה גדול כל עוד אתה 'פשוט עושה את זה' ולא נתפס בפחד לטעות. "Merav Carmi
מירב כרמי​
מייסדת יש מאין , נהלל


https://kaimafarmnahalal.wixsite.com/
"המתנה הכי טובה שנתתי לעצמי זה הקורס הזה. ממליצה בחום!!"


מירב דוניו
מרב דוניה
מייסדת סטודיו חינוכית לעיצוב ותפירה DONYA


www.facebook.com/DonyoDesign

צרו קשר

 לפרטים  התקשרו  0549799040 –  או שלחו 

נגישות