סיור ופעילות

הזמן לינה

קליטה

הכנס השנתי השני "אקו יהדות בערבה" השנה יתקיים בתאריכים 16-18.2.2017 

שלושת קיבוצי היהדות המתחדשת בערבה הדרומית – לוטן, קטורה, יהל בשיתוף עם "תנועות האם" והקרן הקיימת לישראל מזמינים לסוף-שבוע של תוכן, חוויה ויצירה על הקשר בין יהדות לאקולוגיה. מיטב המרצים והמנחים יעבירו סדנאות ו"לימוד" בחברותא, המבטאים את הקשר בין יהדות לאקולוגיה. במהלך סוף השבוע נקיים מושבים, הרצאות, סדנאות ושיעורים בהנחיית מיטב המרצים. כאשר ההורים יהיו עסוקים בלימוד והרצאות, הילדים ייהנו מהפעלות של חוויה ותוכן. בין המרצים: מור גלבוע, יוכי ברנדס, דרור פוייר, אראל סג"ל, אלון טל, הרב גלעד קריב, הרב אור זהר, לאה שקדיאל, אילנה ביטון, בנימין סגל, דבי גולן, אורן יהי-שלום, ד"ר חנן גינת, יוסף אברמוביץ, מיכאל ביטון, דוד ברק ועוד חבילת האירוח על בסיס פנסיון מלא, כוללת לינת שני לילות, שש ארוחות, השתתפות בסדנאות ובשיעורים, הפעלות לילדים, סיורים, מופע פתיחה לפרטים לצור קשר במייל info@klotan.co.il או בטלפון0549799030 

מה זה "אקו יהדות" ואיך זה בא לידי ביטוי בלוטן?

רעיון זה מחבר בין שני דגלים מרכזיים בחיי לוטן. אקו-יהדות לוקח תפיסה אקולוגית אקטואלית ומחברת אותה למסורת היהודית – "לעובדה ולשמרה". הנושא האקולוגי מקבל מימד רוחני ששואב השראה מהמורשת היהודית, ואילו היהדות מקבלת גוון עכשווי ורלוונטי של צדק סביבתי וחברתי. המושג אקו-יהדות מוכר בעולם הרחב, וגם בארץ מקבל יותר ויותר הדים אצל מגוון רחב של אנשים שמחפשים שילוב בין רוחניות וסביבה. אקו-יהדות למעשה מבטא את מה שמתרחש כיום באורח החיים התרבותי של לוטן. למשל חגיגות ט"ו בשבט, פסח, שבועות וסוכות, כאשר הפן המסורתי מתחבר לאדמה, לטבע ולעונות השנה, הן ביטוי מובהק של אקו-יהדות. ניתן לראות ביטויים נוספים במעמדים וטכסים שונים אשר מחברים בין עבודת אדמה/ סביבה ורוחניות, במקום המרכזי של השבת בקהילה, בעבודה החינוכית בבתי הילדים, ובפעילות ובשילוט באקו-כיף. מצד שני, אקו-יהדות מאפשר "חופש תמרון" במציאות הלוטנית סביב סוגיות שיכולים להיתפס כסתירה לגישה אקולוגית טהורה (כגון חקלאות קונבנציונלית).

תנועת הנוער – תל"ם (תנועה ליהדות מתקדמת)

נוער תל"ם מחנכת לאורח חיים יהודי המבוסס על המסורת היהודית, התרבות העברית-ישראלית והמחויבות החברתית לבנייתה של חברה צודקת. ברוח חזון הנביאים, פועלת נוער תל"ם לקידומו של שוויון הזדמנויות בחברה הישראלית; לחידוש ערך הקהילה; לצדק חברתי; לקבלת זרמי היהדות הליברליים ולקידומה של יהדות פתוחה ופלורליסטית. במסורת תנועות הנוער אנו מאמינים בחשיבותו של המעשה החינוכי הבלתי פורמאלי, המשלב בין הקניית ערכים, לימוד וחוויה חינוכית וחברתית.

תפיסתנו היא כי תנועת הנוער שייכת לחניכיה, לכן במרכז העשייה החינוכית והמעשית עומדת השכבה הבוגרת בכיתות י' – י"ב. מתוך עקרון של "נוער מדריך נוער" חברי השכבה הבוגרת מהווים את צוות ההדרכה בסניפים ובפעילות הארצית ולוקחים חלק בתהליך קבלת ההחלטות הדמוקרטי של התנועה. מנהיגות צעירה היא נדבך מרכזי בדרכה של התנועה. קורס ההדרכה מכשיר את חניכינו להדריך בתנועה ולקחת חלק בשרשרת המנהיגות שלה בתקווה כי הם אלו שיובילו את התנועה ואת הקהילות בעתיד.

לנוער תל"ם עשרה סניפים ברחבי הארץ: קיבוץ יהל, קיבוץ לוטן, צור הדסה, ירושלים, מבשרת ציון, מודיעין, קיבוץ גזר, רעננה, חיפה. בנוסף מפעילה התנועה שבט צופים בשיתוף עם הנהגת צופי חיפה במרכז חינוך ליאו בק ופעילות נוער בתל אביב.

במסגרת הפעילות הארצית נפגשים החניכים לטיולים, לכנסים (סופי שבוע) ולמועצה רעיונית. שיאה של שנת הפעילות הארצית הוא מחנה הקיץ חווי"ה ע"ש רכלר. מטרתנו לאפשר לבני הנוער ליהנות ממקורות תרבות ישראל ולהתאימם לרוח התקופה. בפעילויות אנו בונים קהילה באווירה יהודית חמה וייחודית לנוער, שבאה לידי ביטוי בפעולות, במעמדים, במפגש החברתי ובחוויית השבת והחג.

קישורים

 קישור לדף הפייסבוק של נוער תל"ם סניף לוטן 

קישור לאתר התנועה ליהדות מתקדמת

 

נגישות