סיור ופעילות

הזמן לינה

קליטה

ביו-גז

או בשמה העממי "מכונת הפלוצים" 🙂

ביו גז הינו גז הנוצר באופן טבעי בתהליך התפרקות של חומרים בסביבה נטולת חמצן.

הסיפור המופלא של הפקת גז דליק ודשן משאריות מזון ופסולת אורגנית

ביו גז הינו גז דליק הנוצר באופן טבעי בתהליך התפרקות של חומרים אורגנים בסביבה אל-אווירנית (ללא נוכחות חמצן). תהליך זה מתרחש בטבע כאשר מתקיימים התנאים הנכונים בעבר, לפני מיליוני שנים.
בתהליך זה נוצרו מאגרי הגז הטבעי וכיום התהליך מתרחש במטמנות פסולת ובמערכות ביוב, כאשר פסולת אורגנית נקברת תחת מים, פסולת לא מתכלה ואדמה. 

תהליך דומה מתרחש גם בקיבה של בני אדם וחיות מכאן קיבלה המערכת גם את שמה העממי "מכונת הפלוצים".
מערכת ביוגז – או בשמה העממי " מכונת הפלוצים" היא מערכת שבני אדם יוצרים כדי לקיים תנאים של עיכול ביולוגי אנאירובי של חומרים אורגנים. ממש כמו בקיבה של בני אדם וחיות מיקרואורגניזמים (חיידקים, יצורונים ועוד) מעכלים את האוכל והתוצאה היא תערובת גזים ודשנים נוזליים. 

גז מתאן (CH4) הוא גז דליק שנוצר בתהליכים הטבעים של גז טבעי (לפני מאות מיליוני שנים) והתוצר המרכזי בתערובת של הביו גז שמכילה גם פד"ח (CO2) וגזים נוספים. המתאן ממערכת הביו-גז כמו בגז-טבעי יכול לשמש בני אדם למטרות של בישול חימום ויצירת אנרגיה.

בנוסף להיותו דלק חשוב הנוכחות של מתאן באוויר (באטמוספרה) עלולה להיות מזהמת שכן הוא תורם לאפקט החממה הגלובלי של כדור הארץ הרבה יותר משאר גזי החממה.

החשיבות של ביו- גז מאוד גבוהה ורב תכליתית הוא יכול לשמש כמקור אנרגיה מתחדשת מנותקת רשת כלומר ניתן לייצרו בכל מקום . כל מה שצריך בעבורו זה מיכלים אטומים, מים וחומרים אורגנים שונים כמו שאריות מזון, צואה של בני אדם וחיות. 

מעבר ליתרון של ייצור גז משאריות המזון, מערכת הביו גז מייצרת עבורנו גם דשן נוזלי עשיר מאוד שאותו אנו מוסיפים לגידולים שלנו.

שימוש בביו גז יכול לשנות את העולם ולהפוך את בעיית הפסולת והאנרגיה שלעיתים מזהמת לפתרון מקיים כמו גם לשפר חיים של אנשים רבים בעולם שכיום מבשלים ומחממים בשריפה של עצים. ובנוסף התהליך מייצר גם דשנים נוזלים משובחים המעשירים את הצמחים ואת האדמה.


ניתן למצוא מערכות שונות של ביוגז בכל רחבי העולם, מגדלים בייתים לייצור גז בישול ודשן ועד למערכות ענקיות ותעשייתיות לייצור חשמל.

המערכת שלפנינו היא מערבת ביתית שמייצרת חברת הום-ביוגז היא פשוטה ונוחה ומספקת עד שעתיים גז בישול ביום.
"אז בואו ניתן גז בדרך לגן עדן"

 

בתמונות תוכלו לראות את מערכת הביו גז שנמצאות באקו-כיף, אחת של חברת הום ביו גז והשניה מערכת שהכנו בעצמנו בלוטן מחבית פלסטיק.

רוצים ללמוד להכין מערכת ביו גז בעצמכם? מוזמנים לקורס"התמחות ירוקה", שבו תקבלו ידע תאורטי ומעשי בנושאים של אקולוגיה, פרמקלצ'ר וקיימות.     מוזמנים ליצור קשר לפרטים נוספים.

מאמרים נוספים

קומפוסט קיבוץ לוטן

קומפוסט

באקו-כיף בקיבוץ לוטן תוכלו למצוא מספר מערכות שונות של ביוגז. להפיק גז בישול משאריות מזון, נכון שזה מגניב?

Read More »
מערכת ביו גז בקיבוץ לוטן

ביו-גז

באקו-כיף בקיבוץ לוטן תוכלו למצוא מספר מערכות שונות של ביוגז. להפיק גז בישול משאריות מזון, נכון שזה מגניב?

Read More »
נגישות