המרכז לאקולוגיה יצירתית קיבוץ לוטן

התקשר אלינו

Free wifi

קומפוסט הקסם של הטבע

משאריות מזון ל"זהב שחור"

אז מה זה בעצם קומפוסט?

קומפוסט הוא חומר אורגני שעבר תהליך של ריקבון ופירוק על ידי חיידקים, פטריות וחיות זעירות חסרי חוליות (כגון חרקים ואחרים).

התוצר הסופי הוא חומר עשיר ומזין לצמחים, תחליף טבעי ובריא לדישון כימי.

אותו תהליך של ריקבון ופירוק קורה כל הזמן בטבע. בטבע, אין דבר כזה "פסולת". למעשה, "פסולת" זאת רק המצאה (לא כל כך מוצלחת) של בני אדם. מכל היצורים על פני כדור הארץ, רק בני אדם מייצרים פסולת שרובה (פלסטיק, למשל) אינה גם משאב עבור יצורים אחרים.

לעומת זאת, במערכת טבעית כגון יער, למשל, שום דבר אינו מתבזבז – עלים שנופלים מהעצים, צמחים וחיות מתות, צואה של חיות – הכל הופך להיות חלק מן האדמה העשירה, מיחזור אינסופי של חומרים ואנרגיה.

זה הקסם של הטבע, מעגל החיים תרתי משמע.כאשר אנחנו זורקים את שאריות המזון שלנו לפח האשפה, אנחנו שוברים את אותו מעגל החיים. משאבים יקרים אינם חוזרים לאדמה, אלא נלכדים בתוך מטמנות ועוברים פירוק אנאירובי (ללא נוכחות חמצן) אשר מייצר גז מתאן המשתחרר לאטמוספירה ותורם להתחממות גלובלית ושינוי אקלים (ראו ביוגז).

יתר על כך, בזמן שקרקע טבעית נשחקת ונעלמת בעולם, על מנת לגדל את מזוננו אנחנו משתמשים בכמויות הולכות וגוברות של דישון כימי, אשר מזהם את אוויר, המים והאדמה, וגם מהווה סכנה בריאותית עבורנו.

אבל הטבע הוא המורה הכי טוב שיש, ועלינו ללמוד ממנו. הפתרון כל כך פשוט וזמין – לחקות את אותו קסם טבעי על ידי איסוף שאריות המזון שלנו ולהפוך אותן לאדמה עשירה ופורייה – קומפוסט, הזהב השחור האמיתי.

המרכיבים הנדרשים להכנת קומפוסט

כדי להכין קומפוסט, חשוב מאד שבערמה יתקיימו התנאים האידיאליים לגידול והזנה של המיקרואורגניזמים אוהבי החום .
ישנם ארבעה מרכיבים חיוניים להכנת קומפוסט:
חומר אורגני רטוב עשיר חנקן (שאריות מזון, דשא ירוק, חומר ירוק אחר מהגינה)
חומר אורגני יבש עשיר פחמן (עלים יבשים, קש, נייר וקרטון),
מים
אוויר

איזון נכון בין המרכיבים האלו הוא המפתח לערמת קומפוסט מוצלחת.

מאד מומלץ להעמיד מיכל גדול/ ערימה נפרדת של עלים יבשים או חומר אורגני יבש אחר על יד ערימת הקומפוסט, כדי שיהיה זמין ונוח להוסיף שכבה בכל פעם שנשים שם שאריות מזון. אחרת, מהר מאד הערמה תהפוך למטרד מסריח. חשוב גם שהערמה תישאר לחה אך לא רטובה מדי, וגם מאווררת.

 

בתמונות תוכלו לראות את הקומפוסטרים שלנו בלוטן, אנחנו אוספים את כל הפסולת האורגנית מהפחים החומים בקיבוץ ובחדר האוכל ומכינים קומפוסט משובח.

רוצים ללמוד להכין קומפוסטר בעצמכם? מוזמנים לקורס"התמחות ירוקה", שבו תקבלו ידע תאורטי ומעשי בנושאים של אקולוגיה, פרמקלצ'ר וקיימות.     מוזמנים ליצור קשר לפרטים נוספים.

רוצים לקרוא עוד קומפוסט ?

מוזמנים לקרוא את המאמר שכתב מייק קפלין, מנהל המרכז לאקולוגיה יצירתית. 

מייק קפלין

רוצים ללמוד לבנות קומפוסטר בעצמכם?

מוזמנים להגיע ללוטן לסדנת גינון אורגני  (יש באמצע שבוע, ויש בסוף שבוע) או להשתתף בקורס "התמחות ירוקה" 

מוזמנים להצטלם, לשתף גם ברשתות החברתיות ולתייג אותנו – בפייסבוק LotanDesertInn באינסטגרם kibbutzlotan

חידון – בין הפותרים נכונה יוגרלו פרסים מתנת המרכז לאקולוגיה יצירתית בלוטן 

מוכנים לתחנה הבאה שלכם?

לכו בעקבות החצים ותגיעו ל .........

מורינגה - עץ הפלא

כל הזכויות שמורות לקיבוץ לוטן 2022

נגישות